تبلیغات
اینجا همه چی در همه

اینجا همه چی در همه
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
آیا در انتخابات آینده مجلس شرکت میکنید؟آیا واقعه‌ای مانند فوكوشیما ایران را نیز غافلگیر می‌كند

 

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یك قدرت اتمی همواره ممكن است، با سوانح هسته‌ای روبه‌رو شود، اما سطح آمادگی ایران در مقابل حوادث هسته‌ای تا كجاست

آیا واقعه‌ای مانند فوكوشیما ایران را نیز غافلگیر می‌كند

 

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یك قدرت اتمی همواره ممكن است، با سوانح هسته‌ای روبه‌رو شود، اما سطح آمادگی ایران در مقابل حوادث هسته‌ای تا كجاست.

 

 

راسخون: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یك قدرت اتمی همواره ممكن است، با سوانح هسته‌ای روبه‌رو شود، اما سطح آمادگی ایران در مقابل حوادث هسته‌ای تا كجاست.

 

با وجود رعایت تمام استانداردها و تدابیر حفاظتی بازهم امكان ایمنی صد درصد در مورد استفاده ازهیچ كدام از دست ساخته های بشر وجود ندارد .

 

 

نیروگاه های اتمی نیز به عنوان بخشی از دستاوردهای بشر برای زندگی بهتر ممكن است با مشكلاتی همچون ایجاد خسارت های زیست محیطی در قالب نشت مواد رادیواكتیو، حمله نظامی و تروریستی به تاسیسات هسته ای و یا وقایع غیر قابل پیش بینی روبه رو شوند.

 

 

به گزارش خبرگزاری فارس، واقعه فوكیشیما و از كار افتادن سیستم های خنك كننده های راكتور های این نیروگاه نشان داد كه وقایع غیر قابل پیش بینی همواره می توانند انسان را غافلگیر كرده و سبب ایجاد شرایط ناگوار شوند.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یك قدرت اتمی كه تاسیسات متعدد اتمی را در نقاط گوناگون كشور جای داده است، همواره ممكن است با سوانح هسته ای همچون نشت مواد رادیو اكتیو و آسیب های تشعشعی به دلایل گوناگون از جمله نقص فنی این تاسیسات روبه رو شود.

 

 

از این رو حداقل به نظر می رسد آمادگی در مقابل حوادث این چنینی جزو جدا نشدنی از مجموعه آمادگی های نیروهای عملیاتی یك قدرت اتمی باشد. نكته ای كه به طور حتم از چشم مسئولان ایرانی دو نمانده است.

اما به راستی سطح آمادگی ایران در مقابل حوادث هسته ای و اقدامات پیش گیرانه چگونه است.

 

*گام اول: مركز ایمنی هسته ای سازمان انرژی اتمی

 

مركز نظام ایمنی هسته‌ای كشور یك مرجع ذیصلاح ملی است كه ماموریت حصول اطمینان از استفاده ایمن از انرژی هسته‌ای و منابع پرتو در ایران با هدف حفاظت كاركنان، مردم، نسل‌های آینده و محیط زیست در برابر اثرات زیان‌آور پرتوها، با در نظر گرفتن دو اصل حداكثر ایمنی معقول قابل دستیابی و حداقل پرتوگیری معقول قابل دستیابی عهده‌داراست.

این مركز وظیفه نظارت و ارتقای ایمنی تمامی مراكزی است كه به نوعی از تجهیزات اتمی از جمله نیروگاه های اتمی را بر عهده دارد.

نظام ایمنی هسته ایران دارای 4 مدیریت اصلی شامل دفتر خدمات هسته ای و پرتوی، دفتر امور ایمنی هسته ای كشور،دفتر پادمان هسته ای ملی و دفتر امور حفاظت در برابر اشعه كشور است.

در كنار این شبكه پرتو سنجی این مركز وظیفه سنجش تمام پرتوهای هسته ای در فضای ایران و از سوی دیگر وظیفه چك كردن تمامی محموله های ورودی كشور از نظر آلودگی به مواد هسته ای را دارد.

این مركز به طور مرتب درحال مبادله اطلاعات برای ایمنی بالای هسته ای با آژانس انرژی اتمی است تا سطح ایمنی تجهیزات تاسیسات تاسیسات اتمی به كامل حفظ شود.

 

*گام دوم:اورژانس هسته ای

 

دریك حادثه هسته ای اولین ومهم ترین تاثیر آن انتشار مواد رادیو اكتیو است. با توجه به وجود تاسیسات هسته ای غنی سازی در ایران امكان آزاد شدن اورانیوم 235 كه مهم ترین سوخت نیروگاه های هسته ای كاملا وجود دارد.

در كنار این عناصری مانند ید رادیو اكیتو و عنصر سزیم نیز می تواند سبب وارد آمدن صدمات گوناگون به بدن انسان از جمله انواع سرطان ها و حتی تب های ناگهانی و مرگ سریع در دوزهای بالای دریافت اشعه شود.

از همین رو رسیدگی سریع به افراد آسیب در اولویت آمادگی برای چنین حوادثی قرار دارد.

به همین منظور در بیمارستان فارابی اصفهان و همچنین در نیروگاه هسته ای بوشهر بخش های تخصصی برای رسیدگی به سوانح هسته ای ایجاد شده است.

اورژانس بیمارستان فارابی از چهار اتاق اصلی شامل، اتاق برهنه سازی ، اتاق CRP، اتاق شستشوی بیماران الوده و اتاق وان درمان تشكیل شده است. در ابتدا بیماران از یك ورودی یكطرفه كه تنها اجازه ورود به بیمار می دهد به اتاق برهنه سازی وارد می گردند. هر شخص باید كاملاً برهنه گردد و نمی تواند از این اتاق خارج شود مگر آنكه كاملاً لباسها، جواهرات، وسایل شخصی یا دیگر موادی را كه می تواند با آلودگی زدایی كامل تداخل داشته باشد را از بدن خارج نوده و در یك كیسه مخصوص قرار دهد. در این مرحله بوسیله یك دتكتور بدن برهنه بیمار كاملاً از نظر آلودگی هسته ای بررسی می گردد و در صورت وجود هرگونه آلودگی بیمار به اتاق شستشو وارد می گردد.

مجروحانی كه مبتلا به هرگونه عارضه تهدید كننده حیات می باشد پیش از هر گونه اقدامی به اتاق CPR منتقل می گردند و پس از آنكه كاملاً پایدار گردیدند سایر مراحل را طی می نمایند.

در اتاق شستشو بیماران سرپایی از طریق دوش های ایستاده و دیواری با فشار بالا و سایر مجرومان از طریق دوش های دستی كاملاً با آب شسته می شوند. درب خروجی این تاق دارای یك شماره گرد می باشد و در صورتی كه بیماران كاملاً از هر گونه آلودگی هسته ای پاك نشده باشد اجازه خروج به آنها را نمی دهد.

بیماران دارای الودگی شیمیایی با اسید فلوریدریك ممكن است جهت رفع آلودگی به محلول های مخصوص مانند بنزالكونیوم نیازمند باشند كه محل آلودگی در اتاق وان درمان در محلول مخصوص شناور می گردد.

اورژانس كلینیك بوشهر نیز از تجهیزات كاملی برای هرگونه درمان سوانح هسته ای برخوردار است.

در حوزه تحقیقات نیز مراكز گوناگونی در داخل كشور فعالیت می كنند كه از جمله این ها می توان به مركز تحقیقات پزشكی و پرتو سنجی دانشگاه بقیة الله اشاره كرد.

این مركز به عنوان یك قطب پژوهشی تحقیقات گوناگونی را برای مقابله با تشعشعات خطرناك رهبری می كند.

 

گام سوم:مقابله با حوادث سنگین تر

 

در صورت روی دادن هرگونه انفجار و آتش سوزی در نیروگاه و تاسیسات هسته ای نیز واحد های جداگانه وارد عمل خواهند شد تا جلوی گسترش هرچه بیشتر آتش سوزی را هر بگیرند.

این واحد ها شامل نیروهای ویژه آتش نشان نیز می شود، وظیفه دارند تا نسبت به اطفای حریق هسته ای اقدام كند. این واحد ها شامل تجهیزات خاص و همچنین پوشش های ویژه برای جلوگیری از تاثیر تشعشعات هسته ای زیان بخش هستند.مواد شیمیایی خاص و خنك كننده های مختلف از جمله وسایل مورد استفاده در این واحدها هستند.

 

گام چهارم : مقابله با آلودگی رادیو اكتیو

 

در كنار رسیدگی سریع به مصدومان حوادث هسته ای، جلوگیری از آلودگی رادیو اكتیو در محوطه حادثه یكی از اولویت های موقعیت های این چنینی است. مواد رادیو اكتیو در صورت آلوده كردن خاك و آب محیط باعث انقراض حیات و جلوگیری از زیست طبیعی در محیط خواهد شد.

در واقعه چرنویل آلوده شدن خاك محیط تا محوطه 30 كیلومتری سبب تخلیه كامل آن منطقه شد به طوری كه بنابر پیش بینی ها تا 50 سال آینده امكان پاك سازیاین منطقه به طول خواهدانجامید.

در كنار واحد های ویژه برای كنترل حادثه، تیم های ش.م.ر نیروهای مسلح نیز وظیفه حیاتی در جلوگیری از گسترش مواد رادیو اكتیو و پاكسازی محیط ایفا می كنند.

خوشبختانه به دلیل تجربه بالای نیروهای مسلح كشورمان در مقابله با تسلیحات شیمیایی در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تیم های ش.م.ر سپاه و ارتش از توانایی قابل ملاحظه ای برای مقابله با آلودگی های رادیو اكتیو برخوردار هستند.

استفاده از خودروهای ویژه، تجهیزات پاكسازی و پوشش های ویژه از جمله مزیت های تیم های ش.م.ر نیروهای مسلح در برخورد با آلودگی های است.

هم اكنون ستاد مشترك كل نیروهای مسلح وظیفه سیاست گذاری برای اجرای برنامه های آموزشی و توسعه این یگان ها در داخل ارتش و سپاه پاسداران بر عهده دار دارد و در مانورهای گوناگون نیز در طی سال آمادگی این واحدها به بوته آزمایش گذاشته می شود.

 

نكته آخر این كه گرچه همه چیز می تواند در واقعیت با فضای مانور متفاوت باشد ، اما آمادگی قبلی می تواند تلفات و تاثیرات نا مطلبوب یك حادثه را به حداقل برساند.

مساله ای كه در مورد مقابله حوادث هسته ای اهمیت دو چندانی دارد و ایران نیز ثابت كرده است كه در این مسیر قدم بر می دارد.

 

 

 


[ یکشنبه 27 آذر 1390 ] [ 02:19 ق.ظ ] [ حامد tatal ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

یکی برای همه
همه برای ایران

IRAN
 

.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
بک لینک طراحی سایت