تبلیغات
اینجا همه چی در همه

اینجا همه چی در همه
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
آیا در انتخابات آینده مجلس شرکت میکنید؟اولین پرواز شاتل کلمبیا

 شاتل کلمبیا در 12 آوریل 1981 و درست در بیستمین سالگرد اولین پرواز انسان به فضا اولین پرواز خود را انجام داد. این شاتل اگرچه پایانی غم انگیز داشت اما شروعی برای برنامه های فضایی بشریت بود.

 .....................

اولین پرواز شاتل کلمبیا

 شاتل کلمبیا در 12 آوریل 1981 و درست در بیستمین سالگرد اولین پرواز انسان به فضا اولین پرواز خود را انجام داد. این شاتل اگرچه پایانی غم انگیز داشت اما شروعی برای برنامه های فضایی بشریت بود.

 

 

راسخون:  به گزارش خبرگزاری مهر، به نظر می رسد که 12 آوریل (23 فروردین) روز مهمی برای اکتشافات فضایی انسان باشد. از یک سو در 12 آوریل 1961 (23 فروردین 1340) یوری گاگارین همراه با کپسول Vostok 1 به مدار اطراف زمین پرواز کرد و به این ترتیب اولین حضور انسان در فضا را رقم زد و از سویی دیگر 20 سال پس از این رویداد مهم، اولین شاتل ناسا اولین پرواز خود را انجام داد و فصلی نو از پروازهای انسان را آغاز کرد.

 

با شروع برنامه های فضایی شاتل انسان توانست بزرگترین سازه معلق در مدار زمین یعنی ایستگاه فضایی بین المللی را بسازد.

 

امروز ناسا در شرایطی 30 سال پروازهای این فضاپیماها را جشن می گیرد که از 3 شاتل باقیمانده تاکنون یکی بازنشسته شده و دو شاتل دیگر نیز در آستانه بازنشستگی هستند. به طوری که هم اکنون شاتل اندیور بر روی سکوی پرتاب مرکز فضایی کندی در کیپ کارناوال فلوریدا منتظر است تا 29 آوریل آخرین پرواز خود را انجام دهد.

 

در این بین، مهندسان ناسا مشغول آماده سازی شاتل آتلانتیس هستند. در روزهای اخیر فضانوردان آخرین ماموریت این شاتل از آن بازدید کردند. آتلانتیس 24 ژوئن به کیپ کارناوال منتقل می شود و 28 ژوئن پرواز می کند.

 

شاتل دیسکاوری نیز آخرین ماموریت خود را اوایل ماه مارس انجام داد. هر سه شاتل پس از بازنشسته شدن به موزه اسمیت سونیان در واشنگتن منتقل می شوند.

 

اولین پرواز شاتل

 

30 سال قبل در 12 آوریل 1981 شاتل کلمبیا همراه با دو فضانورد به نامهای "جان یانگ" و "رابرت کریپن" اولین پرواز شاتلها را انجام داد.

 

"جان یانگ" فرماندهی کلمبیا را به عهده داشت و "رابرت کریپن" خلبان بود. وی پیش از آن هرگز به فضا پرواز نکرده بود اما ظاهراً در تیم حمایتی ماموریتهای "اسکای لب" و "آپولو- سایوز" شرکت کرده بود. اولین ماموریت شاتل کلمبیا STS-1 نام داشت.

 

در سال 1983 کلمبیا در ماموریت STS-9 اولین پرواز همراه با 6 سرنشین را انجام داد. در این پرواز اولین غیر آمریکایی به نام "اولف مربولد" نیز حضور داشت.

 

ناسا در 5 مارس 1998  سرهنگ "الین کالینز" را به عنوان فرمانده ماموریت بعدی کلمبیا انتخاب کرد و در این ماموریت "کالینز" به عنوان اولین فرمانده زن یک شاتل فضایی معرفی شد.

 

شاتلها در گذر 30 سال

 

5 شاتل ناسا در مجموع بیش از 130 پرواز انجام دادند و بیش از 350 فضانورد را به فضا بردند و حداقل نیم میلیارد کیلومتر را پیمودند. این مسافت برای کشف فضایی که زمین و مشتری را از هم جدا می کند کافی است.

 

شاتل اولین فضاپیمای قابل استفاده در تاریخ پروازهای فضایی است که توانایی بالایی در رسیدن به مدار با یک قدرت بسیار زیاد و فرود بسیار آسان دارد.

 

شاتل کلمبیا

 

ساخت کلمبیا در 1975 در "پالمدیل" کالیفرنیا آغاز شد. این شاتل را در بزرگداشت "رابرت گری" که اقیانوس آرام شمالی را کشف کرد "گری" نامگذاری کردند.

 

همچنین نام کلمبیا را در یادبود اولین اتاقک ماهگرد ماموریت آپولو 11 بر روی این شاتل گذاشتند. این مدارگرد در 25 مارس 1979 به مرکز فضایی کندی منتقل شد.

 

در 19 مارس 1981 کلمبیا اولین پرواز آزمایشی خود را انجام داد. در این پرواز و دو تکنسین کشته شدند و 4 نفر دیگر مجروح شدند. به این ترتیب اولین پرواز رسمی و موفقیت آمیز شاتل کلمبیا در 12 آوریل 1981 انجام شد. این شاتل در اول فوریه 2003 هنگام بازگشت به زمین در آسمان فلوردیدا منفجر شد. در این حادثه دلخراش تمام فضانوردان شاتل کلمبیا جان باختند.

 

این تصاویر را خبرگزاری مهر  به مناسبت اولین پرواز شاتل کلمبیا از منابع اینترنتی مختلف انتخاب کرده است:

 

 

 

 

 

شاتل کلمبیا پیش از شروع اولین پرواز خود

 

 

 

 

 

 

 

جان یانگ" و "رابرت کریپن" در اتاق وارسی

ساعاتی پیش از رفتن به سکوی پرتاب اولین شاتل ناسا

 

 

 

 

 

 

 

جان یانگ" و "رابرت کریپن"  بر روی باند درحال رفتن به سوی سکوی پرتاب

این عکس را "کریپن" امضا کرده است

 

 

 

 

 

 

 

پرتاب موفقیت آمیز شاتل کلمبیا در 12 آوریل 1981

 

 

 

 

 

 

 

فرود موفقیت آمیز شاتل کلمبیا پس از اولین پرواز

 

 

 

 

 

 

 

جان یانگ" و "رابرت کریپن"

 

 

 

 

 

 

 

جان یانگ" و "رابرت کریپن" پس از فرود کلمبیا از این شاتل پیاده شده اند

 


[ جمعه 27 خرداد 1390 ] [ 01:54 ق.ظ ] [ حامد tatal ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

یکی برای همه
همه برای ایران

IRAN
 

.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
بک لینک طراحی سایت