تبلیغات
اینجا همه چی در همه

اینجا همه چی در همه
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
آیا در انتخابات آینده مجلس شرکت میکنید؟جایی که جنایتکارترین شخصیت فیلم را به التماس انداخت

سه شنبه, ۲۵ مرداد, ۱۳۹۰

 

آقای فواد صادقی که  به دلیل مسوولیت در سایت آینده تجربه چند روز زندان انفرادی را دارد در یادداشتی که آینده آن را منتشر کرده است نوشت: حضور آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در زندان های قبل از انقلاب و تحمل مدت زمان طولانی سلول انفرادی موجب شد تا ایشان درد و رنج سلولهای انفرادی را از نزدیک حس کنند و با عبارتی صریح زندان انفرادی را از مصادیق شکنجه بدانند...........

» جایی که جنایتکارترین شخصیت فیلم را به التماس انداخت

سه شنبه, ۲۵ مرداد, ۱۳۹۰

 

آقای فواد صادقی که  به دلیل مسوولیت در سایت آینده تجربه چند روز زندان انفرادی را دارد در یادداشتی که آینده آن را منتشر کرده است نوشت: حضور آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در زندان های قبل از انقلاب و تحمل مدت زمان طولانی سلول انفرادی موجب شد تا ایشان درد و رنج سلولهای انفرادی را از نزدیک حس کنند و با عبارتی صریح زندان انفرادی را از مصادیق شکنجه بدانند.

امکان تبانی با دیگر متهمین، مهمترین فلسفه ای است که قانون گذار با استناد به آن اجازه نگهداری یک زندانی را در سلول انفرادی می دهد. معمولا با صدور قرار بازداشت موقت از سوی بازپرس ، پرونده زندانی به سلول انفرادی برده می شود، و این قرار تنها به مدت یک ماه اعتبار دارد و اگر تمدید نگردد، باید زندانی از سلول انفرادی به بند منتقل گردد.

در موارد دیگری نیز در همه زندانها زندانی به دلیل ارتکاب تخلفات دیگر در زندان، مانند خشونت و یا اقدام به فرار، برای مجازات به سلول انفرادی برده می شود.

طی چند سال اخیر سلولهای انفرادی تازه ای ساخته شده است، به گونه ای که اکثر زندانیان سلولهای انفرادی از حضور در سلولهای نوساز مربوط به چند سال اخیر خبر می دهند.

اما آیا همه سلولهای انفرادی مشابه یکدیگرند؟

در زندانهایی که مجرمان خطرناک مانند قاتلان و اشرار نگهداری می شوند، برای حفاظت زندانیان از خشونت یکدیگر، معمولا از سلولهای انفرادی استفاده می‌شود. اما اکثر این سلولها با نرده از یکدیگر جدا شده و زندانیان قادر به دیدن و شنیدن آنچه که در خارج از سلول می گذرد، هستند.

در اکثر قریب به اتفاق فیلمهای سینمایی ساخته شده در باره مخوف‌ترین زندانهای جهان نظیر آلکاتراس و زندانهای فرانسه نیز این موضوع قابل مشاهده است


اما گروهی دیگر از زندانها نیز وجود دارند که سلول انفرادی نه تنها متهم را از دیگران جدا می کند، بلکه حتی اجازه دیدن و شنیدن فضای خارج از سلول نیز از وی سلب می گردد که این نوع زندانها در واقع شدیدترین نوع زندانهای انفرادی هستند.

 


 

چند سال پیش در دوره قبلی ریاست قوه قضاییه توسط آیت الله شاهرودی، گزارشی توسط کمیته بررسی نقض حقوق شهروندی منتشر شد که در آن، نمایندگان آیت الله شاهرودی از زندان هایی بازدید کرده بودند که در مکان هایی غیر متعارف نظیر عمق زمین ساخته شده بود و در آن زندانی حتی امکان اطلاع از روز یا شب را نداشت.

با دستور آیت الله شاهرودی این زندانها تعطیل شدند و قرار بر این شد که سلولهای انفرادی نیز که ابعادی در حدود یک متر و نیم در دو متر و بیست سانتیمتر، مساحتی حدود سه متر مربع را دارا هستند و علاوه بر محل خواب و زندگی متهم، شامل دستشویی و توالت وی نیز می شوند، هر دو سلول در یکدیگر ادغام شده و فضایی در حدود شش متر مربع به هر زندانی اختصاص یابد.

بر اساس این طرح، تعدادی سلول نیز با یکدیگر ادغام شدند و سلولهای جدید که به سوئیت مشهور شدند پدید آمد. در این سلولها در بخشی از سلول دوش و توالت ایرانی تعبیه گردید تا هم امکان استحمام در زمان و میزان مورد نیاز متهم فراهم شود و مشکل دوش گرفتن چند دقیقه ای دوبار در هفته در سلولهای انفرادی معمولی در دوشهای انتهای بند بر طرف گردد و هم مشکل بسیاری از زندانیان در استفاده از توالتهای فرنگی رفع شود و فضای بیشتری جهت استفاده زندانی به وجود آیدکه البته کماکان اکثر سلولهای انفرادی درهمان مساحت سه مترمربع هستند.

اگرچه با تدبیر فوق می توانست بخشی از مشکلات سلول انفرادی کاهش یابد، اما مشکل اصلی که همان قطع کلیه ارتباطات انسانی و زمانی و مکانی متهم با عالم بیرونی است بر جای خود باقی است.

در فیلم سینمایی «مسیر سبز»(Green Mile) که بارها از سیمای جمهوری اسلامی پخش شده، بند زندانیان محکوم به مرگ که قاتلان خطرناک می باشند، به تصویر کشیده شده است. در این بند کلیه سلولها انفرادی است، اما با میله از یکدیگر جدا شده و تنها یک سلول است که کلیه منافذ آن به بیرون بسته شده و هیچ امکان ارتباط دیداری یا شنیداری با بیرون سلول ندارد.

جنایتکارترین شخصیت این فیلم که یکی از جرمهای او تجاوز و کشتن دو دختربچه بی گناه است و در سلول خود انواع بی احترامی و توهین و تمسخر را نسبت به زندانبانان تحمل می کند، زمانی که برای مجازات به این سلول منتقل می شود، کاملا ترسیده و به التماس می افتد.

از سوی دیگر یکی از مخوف ترین لحظات برای انسان که یادآوری آن موجب پرهیز از گناه و توبه می شود و در برخی از ادعیه از جمله دعای ابوحمزه ثمالی به آن اشارات فراوانی شده است، حضور بدن در قبر است. در حالی که در این شرایط روح می تواند از قبر خارج شود، اما همه ترس آن قرار گرفتن در محیطی کوچک و بسته است که مجاری ارتباطی با دنیای بیرون مسدود شده باشد.

بنابراین مهم ترین رنجی که سلول انفرادی برای متهم در بردارد، جدا کردن وی از زندگی است. فرد نمی داند آیا ادامه حضور وی در این سلول چند ساعت، چند روز، چند هفته و یا چند ماه به طول می انجامد؟

لذا هر روز به عنوان عمری طولانی سپری می شود و به دلیل ممنوعیت وجود ساعت در سلول انفرادی مشخص نیست زمان سپری شده چند ساعت بوده است یا چند دقیقه.

به ویژه برای کسانی که که قصد انجام فرائض دینی را دارند، بین مغرب و طلوع آفتاب زمان دشواری است که برای اقامه نماز صبح یا آغاز روزه موجب می شود خواب فرد آشفته گردد.

از سوی دیگر عدم امکان ارتباط با بازجو، بازپرس و خانواده از دیگر فشارهای روانی است که بر فرد وارد می شود و هیچ ارتباطی با اراده خود فرد امکان انجام ندارد و تمامی ارتباطات به نظر مسئول امنیتی یا قضایی بستگی دارد.

معمولا غیر از قرآن و مفاتیح کتاب یا نشریه دیگری در اختیار متهمین قرار نمی گیرد و آنها از استفاده از قلم و کاغذ نیز مگر در مواردی خاص و برای نوشتن اعترافات محروم هستند.

روزهای تعطیل یا روزهایی که متهم بنا به دلایل مختلف از سوی بازجوی پرونده مورد بازجویی قرار نمی‌گیرد نیز فشار مضاعفی به فرد وارد می شود.

هرچند برای افراد متدین معتقد به خدا، ایام حضور در سلول انفرادی فرصتی مغتم برای مناجات و عبادت است، اما توجه به ظرفیت متفاوت افراد برای پذیرش فشارها و همچنین اثرات روحی نگرانی درباره خانواده، رنج و تحمل انفرادی حتی درباره افراد متدین نیز قابل انکار نیست.

اگر به مجموعه این شرایط برخی محدودیتهای جسمی یعنی حجم کم و کیفیت نه چندان مطلوب غذا و عدم در اختیار گذاشتن میوه در روزهای متمادی یا دارا بودن تنها یکدست لباس توسط متهمین که مشکل شستشو و فرسودگی لباسها را بدنبال می آورد، هم اضافه شود، موجب رنج مضاعف متهمین در سلولهای انفرادی می گردد.

در این شرایط به نظر می رسد اگر فلسفه وضع قانون نگهداری متهمین در سلولهای انفرادی عدم امکان تبانی آنها با یکدیگر است، می توان از سلولهایی که متهمین آنها ارتباطی با یکدیگر ندارند استفاده کرد و یا با دراختیار قرار دادن کتاب، ساعت و یا دیگر امکانات، رنج سپری کردن سلول انفرادی را کاهش داد.

و اگر سلول انفرادی برای مجازات فرد در نظر گرفته شده، استفاده از آن برای افرادی که هنوز در مراحل ابتدایی پرونده هستند و حتی قرار مجرمیت آنها توسط بازپرس صادر نشده و رسیدگی دادگاه بدوی و دادگاه تجدیدنظر در مورد آنها اعمال نشده، نیازمند تأمل بیشتری است.

به نظر می رسد با دور جدید تحولات قضایی در دوران آیت الله آملی لاریجانی زمینه برای مطالعه بیشتر در باره اهداف، آثار و ابعاد حقوقی وروانی واجتماعی زندانهای انفرادی فراهم گردد.

 


[ پنجشنبه 27 مرداد 1390 ] [ 09:31 ب.ظ ] [ حامد tatal ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

یکی برای همه
همه برای ایران

IRAN
 

.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
بک لینک طراحی سایت